ápr 1

Az igazi tanítványság

Az igazi tanítványság

„Akik pedig Krisztuséi, a testet megfeszítették indulataival és kívánságaival együtt.” Gal.5:24
Senki sem sajátíthatja ki, hogy „mester” legyen, még akkor sem ha kötelessége, hogy tanítványokat szerezzen és képezzen, mindezt nem maguknak téve és azokat kisajátítva, hanem Jézus Krisztus számára.
(Ne hívassátok magatokat „doktoroknak” )
Jellemüket tekintve Jézus Kr. egyedülálló követelményeket támaszt,ezért is hagyták el Őt sokan.

I. Tanítvánnyá válás

a./ Meghívás
Nem értelmi, illetőleg erkölcsi, vagy akár szociális képességek számítanak, hanem az „elhívás”, melyben Jézus Kr. a kezdeményező fél (Mk.1:17-20, Jn.1:38-50) az Atya pedig a Fiúnak adja azokat, „vonja őket Hozzá” (Jn 6:39, 10:29, 17:6-12,) Az elhívás – és majd később az Ige is –elsősorban a „szívnek” és nem pedig az értelemnek szól. (30cm-rel lejjebb)
b./ Személyes ragaszkodás Hozzá
A Mester-tanítvány kapcsolat alapvetően nem értelmi, racionálisan megmagyarázható kapcsolat, (!) hanem a „kövess engem”-re való szívbéli válasz. A „követni” ige az Ő személyéhez való ragaszkodást fejezi ki (Mt.8:19) örökre és visszavonhatatlanul szakítani a múlttal, vele azonosulva („bennünk élő Úr”) úgy viselkedni, mint Ő (Mk. 8:34, 10:21, 42-45, Jn. 12:26)
A zsidó doktorok tanítványai – ha már a törvényt illetően kiművelődtek,
elhagyhatták mestereiket és önállóan is taníthattak.
Ezzel szemben Jézus Kr. tanítványai nem egy tanhoz vagy törvényhez, hanem egy Személyhez kötődnek, és ez egy örökkévalóságra szól, aki többet jelent számára apjánál, anyjánál (Mt.10:37, Lk. 14:25)
c./ Sorsuk és méltóságuk
- megosztja a Mester sorsát (üldöztetések, csúfolók, meg nem értés, nyomorúságok
- felveszi és hordja önszántából a keresztet (Mk. 8:34)
- kiissza a Kr. kelyhét (Mk. 10:38) és végül
- megkapja az Országot
A tanítványság mellett való döntés nem egyenlő a megtéréssel!

II. A tanítványságra való hívás néhány fő reakciói

Jézus Kr.a Lk. 9:57-62 -ben szóló felhívása kihangsúlyozza, hogy a mellette való döntésünk valóban úgy családi, mint baráti kapcsolataink elvesztésébe is kerülhet.
Elvárja a feltétlen engedelmességet és ragaszkodást.
Leszögezi, „nem nagyobb a tanítvány az ő Uránál” továbbá: ”ha engem üldöztek, titeket is üldöznek majd.” (Jn.15:20)

A következő reakciók és válaszok bármelyike rossz:
a./ „Uram követlek, bárhová mégy” 9.57 fel sem méri a dolgokat, gondolkodás nélkül igent mond, de Jézus helyre teszi őt: „figyelj, én nem az Intercontinentalba megyek!”
b./„Uram engedd meg előbb.”9:59 családi és egyéb konfrontációk
c./„Követlek téged Uram, de…”9:61 baráti kapcsolatok fontossága
d./„Semmiképpen sem Uram” Apcsel.10:13-14 megszokás, hagyomány,vallási dogma.
Mi a fontosabb számunkra?
Harmónia az emberekkel, és konfliktus Istennel
Harmónia Istennel, és konfliktus az emberekkel

III. A tanítványságunk eredménye, következménye

A János evangélium alapján 3 alapvető eredménye is van a tanítványságnak.

1./ Megismered az Urat
Állandó, folyamatos, bensőséges, intim szerelmi kapcsolatban lenni az Úrral, „megismerni” Őt és az Ő feltámadásának erejét” folyamatos kommunikáció (oda-vissza) mindenben figyelni és cselekedni akaratát, „ha megmaradtok az Én beszédeimben” tudni és tenni szüntelen az Ő akaratát = akkor „bizonnyal az én tanítványaim vagytok”
2./ Gyümölcsöt fogsz teremni és ezek megmaradnak
A gyümölcstermés folyamatos, olyan körülmények között is mikor az nem elvárható emberileg (természeti ember szerint) Jézus viszont elvárja ezt tőlünk példa erre a “megátkozott fügefa”, amely szemben a Jer.17-ben leírt fával, nem terem állandóan gyümölcsöt. A Krisztusba plántált fa gyümölcstermése nem függ a körülményektől!
3./ Szeretni fogsz, válogatás nélkül mindenkit, mert Ő lesz az aki benned szeret.
„Arról ismeri meg mindenki, hogy az én tanítványaim vagytok, ha szeretitek egymást” (Jn. 13:34-35)
Ez a szeretni vágy(ód)ás azt eredményezi, hogy elmész és emberhalásszá válsz, betöltöd az Ő akaratát azáltal, hogy engeded magadban kibontakozni ŐT! Meglátod, minden útjaidban „sikeres” leszel.
Gyümölcstermésre rendelve. Gyümölcsöd meglásd csak úgy nő, nem kell figyelgetned magad, sikálgatnod, kozmetikáznod,mert Ő az aki egyszer és mindenkorra megtisztított felöltöztetett fehérbe, és ez lesz az életed megfelelőségének garanciája.
Jn.15:16 Nem mi hanem Ő választott minket, hogy:
- elmenjünk
- gyümölcsöt teremjünk
- gyümölcsünk megmaradjon
fentiek megléte esetén pedig. bármit is kérjünk az Atya megadja.

IV. A tanítványság feltételei (Lk. 14:28-32)

Három feltétel:
1./ Hozzám jön..+..és meg nem gyűlöli
vágy van bennem,odamenni Hozzá, – a legmélyebb érzelmi, emberi kapcsolatok elé helyezni Őt.+önmagamat is.
2./ utánam jő.. +..és nem hordozza
elindulni utána, követi, Vele együtt menni, és önszántamból vinni a saját kivégzőeszközömet, a vízszintes: széttárt karok,készség,nyitottan befogadni mindenkit egy élten át,közben elhalt ó ember (én) = nos ez a via dolorosa, sok emberrel találkozol: köpködők, sajnálók, csúfolók, semlegesek de akár rajongóiddal is, de te mindenkit csak szeretsz egyformán! Ugyanakkor kezeid széttárva, kikötve, nincs markolás sem javakat sem fegyvereket, ki vagy” szolgáltatva” mindennek és mindenkinek. Lassan rájössz hogy ” kénytelen vagy” magadat Reá bízni teljesen, persze közben Ő végzi általad a munkát, de elsődleges célja:TE VAGY! És a végén, mikor már annyira “elhaltál”, és nem tudod magad felövezni kellőképpen, Ő lesz az ÖVED, melynek vége a biosz vége, ekkor kapod meg a horizontális részét a keresztnek. Felemeltetel az Atyához!
3./ tanítvánnyá lenni..+..búcsút nem vesz mindenétől
Tudatában lenni annak, hogy semmi sem az enyém, csak a visszavonásig kaptam, „ az életre (biosz) és a kegyességre (szolgálat)
késznek lenni sáfárként oda tenni dolgokat ahová Ő rendeli.
Adni jobb dolog mint kapni!
Kinek?
minek?
mennyit?
meddig?
mire?
hogyan?
miért?
Nos, ezt majd Tőle kérdezd meg, nem az én dolgom ezeket elmondani, de ha kell az utolsódat is, olyannyira, hogy az életedet sem tarthatod vissza.

Tehát elmondhatjuk, hogy a keresztyén élet nem egy nehezen kivitelezhető, kemény szabályokkal teli, tiltásokkal megrakott, szinte megvalósíthatatlan élet(forma) hanem Jézus Kr. győzelméből kiinduló, abból szüntelenül táplálkozó, győzedelmes, könnyű és gyönyörűséges, ÉLET!
Azt kérded hogyan?
Éld meg a szerelmi viszonyt vele, hadd sodorjon vigyen be a mélybe fokozatosan ahol már képtelen vagy magad felövezni, nem megy az úszás( ha tudnál is) de rettenetes nagy már a sodrás, engedd magad el, és MOST érted el, – és – meg is éled ezt az Igét:(II.Kor.3:18) és közben az Úr dicsőségét fedetlen arccal szemlélvén TE VÁLTOZOL DICSŐSÉGRŐL DICSŐSÉGRE. Nem fáradságos munkával, nyikorogva, nyögve és állandóan sajnáltatva magad és sóhajtozva!

A Krisztussal való élet egy szimbiózis: szüksége van rád, mert Ő akarja használni a szíved, kezed, lábad, szemed,füled stb. Mert te vagy a Kr. Testének tagja, számodra pedig Ő biztosítja az Életet, éld meg!
Ő a törvényt betöltötte: benned is!
Az ellened készült vádiratot: fölszögezte a keresztre!
Most pedig hátralévő életedben benned szeretne kibontakozni, amennyire hagyod. Engedd néki ezt!
Ő AZ ÚT IGAZSÁG ÉS AZ ÉLET, Ő A VAGYOK!

mm

Hozzászólás